#04 Jak zrobić sesję TFP? – 41 dobrych rad!

#04 Jak zrobić sesję TFP? – 41 dobrych rad!

Jak zdobyć zdjęcia do portfolio? Świetnym rozwiązaniem jest zorganizowanie kilku / kilkunastu / kilkudziesięciu sesji zdjęciowych TFP! Jak zrobić sesję TFP? Na co zwracać uwagę? Zapraszamy!


Sesja zdjęciowa TFP – a co to właściwie jest?

Sesja TFP (Time For Pictures) to rodzaj sesji zdjęciowej, w której nikt nikomu nie płaci. Fotograf robi zdjęcia za darmo, a modelka pozuje za darmo. Czasami w takich sesjach uczestniczą także makijażystki, fryzjerki lub stylistki, które też mogą pracować za darmo. Wynagrodzeniem dla każdej ze stron są zdjęcia do portfolio. Zespół pracuje w ten sposób, by uzyskać jak najlepszy efekt swojej pracy, dzięki której mogą zrealizować własne pomysły artystyczne.

Od czego zacząć?

Zawsze zaczynaj od przygotowania merytorycznego. Musisz wiedzieć co chcesz zrobić, czy dysponujesz możliwościami sprzętowymi / świetlnymi oraz lokalowymi. Zbierz inspiracje, a potem odpowiedz sobie na pytania:

 1. Jaki jest temat sesji? Portret, sensual, akt, portret biznesowy?
 2. Gdzie chcesz wykonać to zdjęcie? Studio, apartament, plener? 
 3. Jakie emocje chcesz uzyskać na zdjęciu i jaki charakter ma mieć to zdjęcie? Mocne, agresywne, spokojne, łagodne, wyzywające, profesjonalne?
 4. Kto ma być na zdjęciu? Wszystkie poprzednie pytania prowadzą do odpowiedzi na to jedno. Pomagają w wyborze osoby, do której możemy skierować nasze zapytanie o TFP.

Skąd czerpać inspiracje?

 1. INSTAGRAM – śledź profile fotografów, których zdjęcia robią na Tobie wrażenie. Jeżeli w Twoim feedzie ciągle pojawiają się zdjęcia potraw znajomych, ich psów lub dzieci, a głupio przestać ich obserwować – załóż drugie konto. Obserwuj tylko to, co zdjęciowo Cię interesuje.
 2. PINTEREST – bardzo dobry portal do poszukiwania inspiracji. Algorytm Pinteresta podpowiada zdjęcia podobne do tego, które oglądamy. Możemy też stworzyć tablice z danym charakterem zdjęć, dzięki którym nie będziemy musieli ciągle poszukiwać inspiracji.
 3. Śledź 500px, Viewbug, Tookapic, Flickr i inne społecznościowe portale, na których ludzie wrzucają zdjęcia. 

Warto ciągle być “zanurzonym” w dobrych zdjęciach. Rozkładać je na czynniki pierwsze – analizować światło, sprzęt, możliwe problemy. Potem można łączyć i kombinować, czyli… inspirować się! jak zrobić sesję tfp

Inspiracje to jedna z najważniejszych części każdej sesji (i niestety najbardziej niedoceniana). Bez przygotowania, posiadania pomysłów na podorędziu (w telefonie albo wydrukowanych) bardzo szybko wkrada się chaos. Chaos prowadzi do braku pewności siebie, a brak pewności siebie szybko zmienia dobre sesje w kiepskie, z których każdy wychodzi niezadowolony.


Jak zrobić sesję TFP>> Dowiedz się więcej <<


Skąd wziąć modelkę na sesję TFP?

Zdarza się, że mamy modelkę, ale nie mamy pomysłu – wówczas wystarczy poprzedni punkt dokładnie ogarnąć i sprawę mamy w lwiej części rozwiązaną. Zwykle jednak jest tak, że przechodzimy te pierwsze inspiracyjne kroki i dochodzimy do wniosku, że teraz trzeba szukać modelki. 

Gdzie poszukiwać modelek?

 1. Instagram – nie musi być doświadczona, ale warto wyłapywać ciekawe twarze, warto szukać po hashtagach – np. #modelka(tu_wpisz_miasto), np #modelkakraków
 2. Facebook – grupy modelingowe – np. „Społeczność MaxModels”, „MaxModels Kraków”, „Modelki Rzeszów” i inne. Możesz tam dodać ogłoszenie, że szukasz modelki.
 3. MaxModels.pl – portal, który już przestaje być tak popularny jak kiedyś, ale ciągle można znaleźć tam ciekawe osoby do współpracy.

PAMIĘTAJ Bądź przygotowany na odmowy! Na pewno wiele razy zdarzy się, że nieznajoma osoba, której zaproponujesz sesję powie NIE, ponieważ:

 1. bo nie przekonuje jej Twoje portfolio,
 2. nie przekonuje jej Twoja koncepcja,
 3. bo nie. I to jest spoko. Odpuść i szukaj dalej. 

Jak napisać wiadomość do nieznajomej modelki?

Przede wszystkim: BĄDŹ SOBĄ – BĄDŹ SZCZERY! Napisz: jak zrobić sesję tfp

 1. Kim jesteś? jak zrobić sesję tfp
 2. Dlaczego akurat do niej piszesz?
 3. Czego oczekujesz?
 4. Jakie masz portfolio?
 5. Podeślij inspiracje i zdjęcia jakie chcesz uzyskać – bądź konkretny, a nie “chodź zrobimy fajne zdjęcia”.
 6. Przekaż swoja koncepcję. 
 7. Zapewnij o szczerości i jasnych oczekiwaniach.
 8. PROTIP Michała – używaj emotikonek – język pisany jest znacznie bardziej oschły od mówionego, nadrabiaj to emotikonami! 😉

Przykład wiadomości do modelki:

Cześć! Nazywam się Jan Kowalski i jestem początkującym fotografem, w trakcie budowania portfolio. Piszę do Ciebie, ponieważ poszukując modelek do zdjęć TFP, Twoja uroda bardzo mi się spodobała i uznałem, że idealnie pasujesz do mojej koncepcji zdjęć.
Planuję zrobić zdjęcia w takim klimacie jak poniżej: PRZYKŁADY (linki lub obrazki)
Mieszkam w Krakowie, możemy zrealizować sesję się tu i tu
Myślę, że razem możemy zrobić świetne zdjęcia, które będą wartościowe zarówno w Twoim jak i moim portfolio. Jeśli chcesz zobaczyć jakie ja robię zdjęcia, to zapraszam na mój profil: @JanaKowalskiegoProfilDoTFP
Zawsze dbam o to, by sesja była przygotowana profesjonalnie, dlatego przed nią podpisuję umowę potwierdzającą ustalenia.
Po sesji otrzymasz ode mnie 5 wyretuszowanych zdjęć, które będą służyć wyłącznie do celów powiększenia portfolio.
Oczywiście będziesz mogła udostępniać zdjęcia w swoich Social Mediach!
Jeżeli odpowiadają Ci moje zdjęcia i koncepcja, czekam na wiadomość!
Pozdrowienia
Janek  

PROTIP Michała: Jeżeli uda Ci się nawiązać pozytywny kontakt z modelką warto, aby zanim dojdzie do ostatecznych ustaleń podesłała Ci aktualne zdjęcia – nawet smartfonowe selfie. Może się okazać, że od czasu ostatniej sesji minęło trochę czasu i w międzyczasie zmieniła kolor  włosów, fryzurę itp. 

Jak dograć stylizacje do sesji TFP?

Dograj stylizacje wcześniej – one są po stronie modelki, ale miej wiedzę, w czym może przyjść na sesję. Taka wiedza pomaga w planowaniu światła, miejsca, itp. Zdarza się, że pojawi się możliwość współpracy TFP z projektantką, ale pamiętaj – im więcej osób zaangażowanych, tym więcej potencjalnie różnych oczekiwań. 

Skąd wziąć makijażystkę do sesji TFP?

Profesjonalnie wykonany makijaż to bardzo ważna kwestia! Niedoświadczone modelki mogą chcieć same zrobić sobie makijaż. Nie zgadzaj się na to! Dobrze wykonany makijaż to lwia część profesjonalnie wykonanej sesji kobiecej.

Jeżeli ani Ty, ani modelka nie macie zbyt dużego portfolio, pozyskanie MUA (Make-Up Artist) na TFP może być trudne. Choć nie niemożliwe, ale GDZIE SZUKAĆ? Najłatwiej na facebooko’wych grupach dla makijażystek. 

O czym warto pamiętać podczas współpracy z MUA?

 1. Jeśli masz, wysyłaj swoje inspiracje.
 2. Jeżeli uda Ci się zaangażować TFP, pamiętaj o tym, aby Wasze oczekiwania były spójne – może być trudno Wam się dogadać, jeżeli MUA chce do swojego portfolio mocny, drapieżny makijaż, a Twoim pomysłem był delikatny i eteryczny charakter zdjęć.
 3. Jeżeli nie znajdziesz makijażystki TFP – warto zapłacić i podzielić się kosztami po połowie z modelką (ale powiedz to modelce przed sesją).
 4. Jeżeli masz czas i możliwości bądź obecny podczas wykonywania makijażu – to dobry czas na rozmowę oraz budowanie relacji z modelką.
 5. Możesz też skomunikować modelkę z MUA, aby na sesję modelka przyszła już po makijażu.

Miejsce wykonania sesji.

Mając na myśli potencjalne lokacje do zrobienia sesji TFP mamy minimum cztery możliwości: jak zrobić sesję tfp

 1. Plener – Najlepszy na początek. Darmowy, dużo światła, wiele możliwości zdjęć.
 2. Studio – Wystarczą małe niedrogie studia. Plusem w tym przypadku są często pomocni właściciele lub obsługa, które często pomogą z ustawieniem sprzętu.
 3. Apartamenty – Przykładowo TRAVELIST. Zwykle na początku trzeba wynająć apartament na min. całą dobę, ale jeżeli już będziesz miał kontakt z właścicielem, to można się dogadać co do krótszych wynajmów. Musisz mieć również swoje światło, jeżeli nie wystarczy Ci zastane. 
 4. Swoje mieszkanie – Opcja podstawowa, wystarczy ściana, aparat i kreatywność. jak zrobić sesję tfp

Przygotowując się do sesji nie należy również zapominać o świetle, z którego chcemy skorzystać. Jeżeli nie dysponujesz lampami to wybieraj inspiracje, które ogarniesz światłem zastanym. Naprawdę, światło dzienne wystarczy do wielu świetnych zdjęć. 


Jak zrobić sesję TFP>> Dowiedz się więcej <<


Oświetlenie.

Jeżeli chcesz zaangażować więcej źródeł światła, a nie chcesz od razu kupować lamp światła sztucznego to:

 1. Możesz pożyczyć lampy od znajomych lub z wypożyczalni,
 2. Wybierz na lokację studio, gdzie lampy są na wyposażeniu.

PROTIP Barta: Uważaj na klęskę urodzaju. Nie bierz dziesiątek lamp czy modyfikatorów. Zbyt duża ilość przytłoczy Cię możliwościami i zamiast zrobić 5 dopracowanych póz, ciągle z tyłu głowy będziesz miał myśl: “A jeszcze to można wykorzystać, i to, i to, i to”. I wyjdzie sporo mocno średnich zdjęć. Jeżeli w ogóle wyjdzie…

Przebieg sesji zdjęciowej i oczekiwania modelki.

Na sesję TFP zwykle należy sobie zarezerwować min. 1,5 h samych zdjęć. Oczywiście może być tak, ze po 15 minutach będziecie mieli świetne zdjęcia, ale to rzadko spotykana sytuacja. Warto mimo wszystko uprzedzić modelkę, że sesja może się przedłużyć – żeby wzięła to pod uwagę przy organizacji swoich planów.

Pamiętaj, że:

 1. Nie zawsze jest czas na spotykanie się z modelką przed sesją, ale jeśli chcecie, warto. Jeśli nie, nie ma potrzeby. 
 2. Utrzymuj dobry kontakt. Staraj się rozmawiać (nie o sobie!) by ośmielić modelkę i by czuła się komfortowo.
 3. Nie skupiaj się na sprzęcie – a jeżeli musisz coś zmienić w ustawieniach, mów co robisz i ile Ci to zajmie.
 4. Ciągle informuj modelkę co robisz, czy podobają Ci się zdjęcia lub jej pozy – modelka musi być elementem sesji i być w nią zaangażowana. Dzięki temu, będzie wiedzieć, np. kiedy może odpocząć. 
 5. Dbaj o najwyższą jakość zdjęć – nie rób 30 póz na raz, lepiej dopracować kilka i mieć 3-5 zdjęć najwyższej jakości.
 6. PROTIP Michała: najpierw powiedz modelce co może robić, a potem daję jej chwilę i wolną rękę, a Ty łap kadry. Potem znowu poinstruuj / popraw, itd.
 7. Zrób zdjęcie zamkniętych oczu – to może być ważne dla makijażystek TFP.
 8. Pokazuj zdjęcia w aparacie – modelka może się odnieść, np. że to jej gorszy profil, albo musi zmienić fryzurę, etc. z tej strony.
 9. PAMIĘTAJ! Sukces nie jest wtedy, gdy wyjdzie cudne technicznie zdjęcie, ale wtedy gdy modelka jest zadowolona – nie bądź zaślepiony technikaliami i „ostrością na oku”.
 10. Zawsze podpisuj umowę – jest to zabezpieczenie dla obu stron, a modelka widzi profesjonalizm i jest świadoma czego może oczekiwać. Umowa zdecydowanie zmniejsza możliwe problemy wynikające z niedopowiedzeń po sesji. PATRZ NIŻEJ.

A co po sesji?

Zwykle w umowie są zawarte kluczowe zapisy dot. wzajemnych oczekiwań po sesji, czyli: jak zrobić sesję tfp

 1. Zdjęcia retuszujesz Ty – fotograf. Modelka nie może wprowadzać samodzielnie zmian w zdjęciu – filtry Instagrama, itp. 
 2. Wiadomo ile zdjęć oddajesz.
 3. Wiadomo, kto dokonuje selekcji.
  PROTIP Michała – na TFP dokonuj selekcji samodzielnie i wysyłaj te wybrane przez Ciebie, dzięki temu unikniesz proszenia o nieobrobione.
 4. Modelka może jednak chcieć mieć prawo selekcji – ale wtedy warto w umowie zawrzeć zapis, że minimum tyle zdjęć jest za free, ale jeżeli są zdjęcia, które nie wejdą do Twojego portfolio, wówczas płaci ustaloną stawkę. Jeżeli jednak umawiacie się na 5 zdjęć, ale oboje dochodzicie do wniosku, że 7 wyszło super, wówczas nadal obowiązują zasady TFP.   
 5. Czas eksploatacji – zwykle bez ograniczenia czasowego. Modelka ma prawo żądać usunięcia zdjęć – wtedy w umowie warto zawrzeć zapis, że w przypadku cofnięcia zgody na publikację modelka zobowiązuje się do  normalnej płatności za sesję.

Jak nie dać się zaszufladkować jako „fotograf robiący sesje za darmo”?

Nie publikuj ogólnodostępnych ogłoszeń, że szukasz modelki do sesji TFP (oprócz wyjątkowych sytuacji). Staraj się sam robić selekcję i kontaktować się z wybranymi osobami. Dzięki temu nikt nie musi wiedzieć, że robisz sesje TFP. Dodatkowo taka forma sprzyja budowaniu kontaktu i zaangażowania. Zasze lepiej zwracać się do kogoś personalnie niż wołać “Hej ludzie!”. 

Podsumowanie

Jeżeli dopiero zaczynasz sesje TFP, pamiętaj, by na każdym kroku być szczerym. Nawet jeżeli nie dojdziecie do porozumienia, lepiej jasno artykułować swoje oczekiwania, niż w trakcie lub po sesji, krzywić się, że to nie to, co było w planach.

jak zrobić sesję tfp


Zobacz pozostałe nasze odcinki oraz wpisy!


POLECAMY!

Najlepszy HOSTING i TANIE DOMENY dla Twojej strony WWW:

Najwyższej jakości druk zdjęć, plakatów i materiałów reklamowych:

Wygodny sposób na BACKUP oraz przesyłanie Twoich zdjęć:

KSIĘGOWOŚĆ, dzięki której łatwo i prosto wystawisz FAKTURY i rozliczysz PODATKI:

Zapraszamy do wsparcia na PATRONITE!

 

jak zrobić sesję tfpjak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp jak zrobić sesję tfp 

Leave a Reply

Your email address will not be published.