Makijaż do sesji zdjęciowej

#07 Makijaż do sesji zdjęciowej

Artykuł powstał we współpracy z Magdaleną Szumerą.
Magdę znajdziesz tutaj:
http://www.makijazeumagdy.pl/
https://www.facebook.com/MakijazeUMagdy/
https://www.instagram.com/makijazeumagdy/


Dlaczego profesjonalny makijaż jest tak ważny na sesjach zdjęciowych? 

Dla fotografa:

 1. Sesja, w której uczestniczy makijażystka to mniej pracy w obróbce graficznej. Z założenia makijaż ma upiększać modelkę czy modela (pomijam tu oczywiście artystyczne i szalone makijaże) więc zdjęcie automatycznie staje się ładniejsze dzięki make-up’owi.
 2. Osoba fotografowana widząc już w aparacie siebie odmienioną znacznie swobodniej pozuje. Bardziej się otwiera, bo nabiera pewności siebie, że zdjęcia wyjdą świetnie. To przekłada się na dobry humor i łatwiejsze pozowanie. To czynnik psychologiczny, dzięki któremu cała sesja wyjdzie lepiej. 

Dla makijażystki:

 1. Współpraca z fotografem pomaga w promocji
 2. Ułatwia odpowiednie pokazanie efektów jej pracy – np. w magazynach branżowych (Make-up Trendy, Fryzury i makijaże ślubne).

Co wyróżnia makijaż fotograficzny?

Przy sesjach portretowych makijaż powinien:

 • dobrze tuszować niedoskonałości skóry, przez to na żywo wygląda mocniej (większe krycie),
 • matowić twarz – jeżeli robimy makijaż pod klienta.
 • nie musi być trwały (jeśli sesja trwa maksymalnie 3 godziny lub zmieniamy makijaż kilka razy podczas sesji). 

Makijaż do zdjęć powinien być mocniejszy niż na co dzień, bo światło dzienne czy lampy studyjne zmniejszają jego intensywność. Lepiej wówczas zrobić mocniejsze oko, konturowanie twarzy czy bardziej nasycony, żywszy kolor ust – na zdjęciu efekt będzie prawie połowę mniejszy niż na żywo. 

 Dla kobiet, które na co dzień malują się lekko albo wcale, w pierwszej chwili taki makijaż może się wydawać przesadzony. Trzeba wówczas dać klientkom chwilę na przyzwyczajenie się do niego, zapewniając jednocześnie, że efekt na zdjęciu będzie naturalny (jeśli tego oczekują). 

 


Jak zrobić sesję TFP>> Dowiedz się więcej <<


Czym charakteryzuje się dobra makijażystka i jej makijaż?

Przede wszystkim ważna jest umiejętność słuchania klienta. Jakie ma oczekiwania, jaki efekt chce osiągnąć na zdjęciach. Każda makijażystka ma w mniejszym lub większym stopniu wypracowany swój styl i ulubione techniki. Zawsze jednak powinna wysłuchać i pomóc ocenić czy dany makijaż to dobre rozwiązanie do danej twarzy lub charakteru zdjęcia. 

Makijażystka musi też mieć w sobie trochę z psychologa. Powinna być kontaktowa i umieć uspokoić czy to  zestresowaną, niedoświadczoną osobę przed sesją prywatną czy też pannę młodą przed ślubem. 

Poza tym, warto zwracać uwagę na higienę – czyste, zdezynfekowane pędzle. Makijaż wykonywany tym samym pędzlem na kilku osobach nie powinien mieć miejsca. Czysty strój, zadbana twarz (Tu uwaga: niekoniecznie musi być makijaż) i włosy.

Oczywiście kultura osobista, uprzejmość i ogólnie pozytywne usposobienie również się przydają. Szczególnie jeśli klient jest nerwowy, niezdecydowany lub ma nietypowe oczekiwania, które raczej mu zaszkodzą niż pomogą. 

Szukając makijażystki warto spojrzeć przede wszystkim na jej portfolio – czy styl jej pracy nam się podoba oraz czy ma dobre opinie. Ważne jest także zwracanie uwagi na różnorodność jej pracy – np. czy robiła już zdjęcia w klimacie, który nas interesuje (biznesowe, ślubne czy katalogowe) oraz czy ma stronę internetową z galerią prezentującą jej warsztat.


Co poradzić modelkom przed sesją i makijażem? 

Kilka rzeczy bardzo ułatwi makijaż i sprawi, że będzie bardziej trwały:

 • dzień wcześniej warto zrobić delikatny peeling, 
 • zadbać o odpowiednie nawilżenie,
 • nie przesadzać ze słońcem, 
 • wydepilować brwi oraz ewentualny wąsik, 
 • zadbać o paznokcie.

Jak dbać o makijaż na sesji by nie musieć dużo retuszować?

Najlepiej zwracać uwagę na kilka rzeczy, które najczęściej się pojawiają:

 • czy skóra nie błyszczy się za bardzo na zdjęciu, 
 • czy cienie nie zrolowały się na powiece, 
 • czy pomadka nie „zjechała” – wtedy odpowiednio warto użyć bibułek matujących na skórę (dopiero później puder jeśli bibułki się skończą lub nie radzą sobie ze zbyt dużym błyskiem) 
 • nie dotykać twarzy, 
 • ostrożnie z wiatrakiem – czasem oczy modelki łzawią. Najlepiej stosować go na końcu sesji. 
 • przemyśleć stylizacje – czy coś wkładany przez głowę i może dotknąć twarzy
 • odpowiednio dogrzać, ochłodzić czy przewietrzyć miejsce zdjęć

Jakich kolorów unikać?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od tego, co lubi malowana osoba i jakie są oczekiwania efektu zdjęć – np. w makijażu biznesowym raczej unikamy mocnych kolorów na powiekach. Natomiast jeśli taką sesję biznesową chce fryzjerka, która uwielbia kolory i mocny makijaż, to nie proponujemy jej subtelnych brązów bo zwyczajnie nie będzie to pasować do jej stylu.

W przypadku sesji zdjęciowej, gdzie mamy do zaprezentowania np. 50 różnych sukienek, (tzw. sesja katalogowa) makijaż powinien zejść na drugi plan. On ma pasować do wszystkiego i nie dominować nad strojem. Wtedy najczęściej zmienia się tylko kolor szminki na ustach i fryzury.


Jak ukryć cienie pod oczami?

Korektorem, który najlepiej delikatnie przypudrować dla trwalszego efektu. Rodzaj i kolor korektora dobieramy do skóry i tego jak mocnego krycia potrzebujemy. Dodatkowo: zachęcamy do wyspania się przed sesją. 


Czy te same kosmetyki są używane do letniego i jesiennego makijażu w plenerze?

Tak naprawdę znaczenie ma rodzaj skóry malowanej osoby (sucha, tłusta, mieszana). Najbardziej popularny i trwały podkład Double Wear od Estee Lauder przetrwa wesele i upał, ale nie sprawdzi się na suchej skórze (przesuszy ją i podkreśli zmarszczki). On się sprawdza raczej dla cery tłustej lub mieszanej. Ale już zmieszany z innym podkładem potrafi przedłużyć trwałość makijażu (będzie odporny na pot i łzy). 

 Tutaj dużo pomaga doświadczenie (pomalowanie jak największej ilości osób). Wtedy widzimy, jak „pracują” kosmetyki na danej skórze. Różne makijażystki lubią różne produkty – nie ma uniwersalnego standardu.


Czym różnią się typy makijażu w zależności od charakteru sesji?

Na każdy typ sesji mam swoje ulubione techniki i sposoby podkreślania urody fotografowanych osób. W plenerze, jeżeli fotograf często robi szerokie kadry, a sylwetka jest widoczna z oddalenia, wówczas makijaż powinien być bardziej wyrazisty. 

Portret – tu najczęściej sprawdza się matowe oko, w  odcieniach brązu plus dużo kępek rzęs. Natomiast w sensualu ciemniejsze smoky eye w brązach/ czerniach i jeszcze więcej rzęs. Inaczej ma się makijaż podczas sesji biznesowej. On ma nie dominować na zdjęciach, sprawdza się styl delikatny, lekko podkreślający urodę.


Jakie są różnice w makijażu biorąc pod uwagę wiek osoby malowanej?

Bardziej niż do wieku, makijaż powinien być dopasowany do oczekiwań i urody malowanej osoby. Nie jest to regułą, ale z wiekiem skóra na powiekach jest bardziej wiotka, opadająca, stąd trzeba pamiętać aby ładnie otworzyć oko makijażem. Warto nie nadużywać rozświetlacza, bo podkreśla on wszelkie niedoskonałości (pryszcze, zmarszczki). Zauważyłam też, że z wiekiem kobiety wolą podkreślać usta bardziej niż oko, więc warto mieć szerszy wybór szminek.


Jakie są orientacyjne ceny makijażu?

Makijażystki można znaleźć za 50 zł jak i za 350 zł za makijaż. U mnie koszt makijażu oscyluje w granicach 180-200 zł. Choć zależy to od kilku czynników:

 • jakości używanych kosmetykówoptymalny wybór rodzajów i odcieni podkładów, pudrów, zarówno wysokopółkowych jak i drogeryjnych, świeżości (np. tusz ma trwałość 6 miesięcy). Obecnie coraz częściej pojawiają się wymagania ze strony klientów, by używać kosmetyków naturalnych (wegańskich/nietestowanych na zwierzętach). Stąd one również pojawiają się w moim kuferku.
 • inwestowania w siebie  – przebytych szkoleń eksperckich, prowadzenia firmy, strony www
 • długości i pracochłonności sesji – czy sesja jest całodzienna czy makijaż będzie zmieniany, czy maluję jedną czy więcej osób np. na sesji biznesowej

 


Jak zrobić sesję TFP>> Dowiedz się więcej <<


Rady dotyczące makijażu TFP

Makijażystki często uczestniczą w sesjach TFP, choć oczywiście wybierają raczej te projekty, które faktycznie pomogą im w promocji lub w rozwoju swojego warsztatu czy rozpoznawalności. Myślę, że postępują tutaj bardzo podobnie jak fotografowie. 


Gdzie szukać makijażystek TFP?

Najlepiej na facebooku. Dzięki temu, że wyszukujemy się na tym portalu, łatwo możemy obejrzeć profil nieznanej osoby, z którą chcemy podjąć współpracę. Widzimy np. dokonania, charakter pracy i możemy zdecydować, czy nam to odpowiada, czy nie. 

Messenger natomiast bardzo ułatwia kontakt. Przy czym pamiętajmy, aby szanować swój czas i trzymać się zasad kultury. Niestety nierzadko zdarza się, że sam poziom rozmowy zniechęca do współpracy. 


Jakie są oczekiwania makijażystki przy współpracy TFP?

Przynajmniej jedno zdjęcie powinno pokazywać jej pracę – czyli makijaż (i fryzurę lub stylizację). Czyli jeśli jest to sesja biznesowa to może być ujęcie typowo na twarz, a reszta zdjęć dodatkowo pokazuje jej pracę w szerszym kontekście.


Czy modelka może odmówić danego makijażu? 

Może, ale to tylko świadczy o tym, że ekipa się nie dogadała przed sesją. Natomiast nie powinna odmawiać jeśli jest to sesja płatna, gdzie klient (np. Firma odzieżowa) wymaga określonego looku.

Czy jeśli mamy umowę w której jest zawarta informacja odnośnie makijażu czy modelka może odmówić? 

Może, ale powinna być wtedy nałożona na nią jakaś kara (zapis zawarty wcześniej w umowie)


(niedrogi) Zestaw ratunkowy na wypadek braku makijażystki  

Jeżeli okażę się, że musimy sami wesprzeć modelkę produktami do makijażu warto mieć pod ręką dwa podkłady – do cery suchej i do cery tłustej. Odcienie można modyfikować kropelką produktu np. z Nyxa czy z Kobo, prasowany lub sypki puder transparentny (Wibo, Eveline, Rimmel). Zamiast podkładu twarz można też przygotować korektorem. Zestaw róż, bronzer (Dessi, Wibo, Rimmel, marki z Rossmana), szminki z Kobo – kolory czerwone i róże, nudziaki (kolory cieliste, beżowe), konturówka 07 z Pierre Rene jeśli chodzi o naturalny makijaż ust. Cienie z Wibo, tusz do rzęs Eveline, Lovely, Maybelline. 

 


Zobacz pozostałe nasze odcinki oraz wpisy!


POLECAMY!

Najlepszy HOSTING i TANIE DOMENY dla Twojej strony WWW:

Najwyższej jakości druk zdjęć, plakatów i materiałów reklamowych:

Wygodny sposób na BACKUP oraz przesyłanie Twoich zdjęć:

KSIĘGOWOŚĆ, dzięki której łatwo i prosto wystawisz FAKTURY i rozliczysz PODATKI:

Zapraszamy do wsparcia na PATRONITE!

Leave a Reply

Your email address will not be published.